Home / Duyurular / KLASİKLERDE ” SİYAH PLAKA ” YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

KLASİKLERDE ” SİYAH PLAKA ” YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

Klasikseverlere müjde. Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği ( KTKOD ) ve Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübünün ( KKKSOK ) bir süreden beridir birlikte yürüttüğü klasik araç sahiplerine yönelik yasa çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.  Klasik araç sahiplerinin en çok sorduğu soruların başında gelen  , klasik araçlara ” Siyah Plaka ” uygulaması , 19 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan 168 sayılı Resmi Gazete ile yasal hale gelmiştir. Plakalar tüzüğüne ” Klasik motorlu taşıtların ön ve arka plakaları siyah zemin üzerine , gümüş renkte çerçeve , harf ve sayılardan oluşmalıdır ” ibaresiyle ifade edildi.

”ARAÇ TANITIM VE ÜYE KİMLİK KARTI” ŞART

Bu bağlamda klasik araç sahiplerinin ” Siyah Plaka ” uygulamasından faydalanmak için  , KTKOD ve KKKSOK mercilerine başvurup , klasik araçlarını onaylatmaları gerekmektedir. Başvuruda kendilerine verilecek olan dernek veya kulübün mühürlü  ”Klasik Araç Tanıtım Kartı ”ve ” Üye Kimlik Kartlarının” yanısıra Eski Eserler Dairesinden Onaylı Klasik araç onay yazılarını almaları gerekmektedir. Aşağıdaki örnek fotoğrafta da görüldüğü gibi , zemin siyah , kenar çerçeveleri gri , harfler ve sayıların da gri renkte olmak zorundadır.

plaka

 

Check Also

TATAR: KLASIK KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞMASI IÇIN DESTEĞE HAZIRIM

Devletin zirvesindeydik… Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği yönetim kurulu Dernek başkanımız Burçin Aliusta önderliğinde 5. …

Bir cevap yazın