Derneğimizden Muhteşem Açılış. Slalomda İzdiham Yaşandı.

KTKOD’un düzenlediği “Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom yarışı”nda muhteşem sezon açılışı

Klasikler, slalom yarışında kozlarını paylaştı

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle mart başlayamadığı klasik otomobil faaliyet sezonu , rekor katılımla yapılan slalom yarışı ile başladı. Yeni sezonun açılış faaliyeti durumundaki , Cyprus Wireless Solutions ana sponsorluğunda  organize ettiği “Klasik Otomobil Slalom Yarış Organizasyonları’nın ilk yarışını 27 haziran cumartesi gecesi  gerçekleştirildi.

Lefkoşa Cemsa Karting Tesisleri’nde yapılan yarışa 140 klasik aracın yanı sıra  ayrıca 30’dan fazla da kayıtların kapanmasından sonra alana gelerek sadece sergiye katılan 25 yaş üstü araçlar adeta izdihama neden oldu. Yarışta 127 araç pistte hünerlerini sergiledi. Oldukça kalabalık bir ortamda yapılan yarışa klasik severler yoğun ilgi gösterdi. Bine yakın izleyicinin katıldığı gecede ayrıca sergilemeye gelen klasik araçlar da pist alanında yerini aldı.

Yaşar Köroğlu’nun sunumuyla ve BİOLOGİK müzik ekibinin setleriyle başlayan yarışın startını  Başbakan Ersin Tatar ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana verdi. Start’ta Başbakan Ersin Tatar , Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana yarışın bir kapı numaralı olan en eski klasik araç ile slalomda kullanılacak olan parkurda tur attı.KTKOD’un 2020 yılın ilk yarış organizasyonu olan slalom yarışı gece geç saatlerde tamamlanarak  kupalar da sahiplerini buldu.

Klasikler pist’te tüm hünerlerlerini ve güzelliklerini ‘’Atlas’’ için sergiledi.

Geçtiğimiz yıl zamansız bir şekilde aramızdan ayrılan, derneğin küçük klasikçisi Atlas Rüstemoğlu anısına düzenlendi.Geceye katılan klasik araçlar Atlas Rüstemoğlu anısına sergilenip pist’te yarıştılar.

Yarış Direktörü İsmet Tufan’ın brifinginin ardından formasyon turu yapıldı. Başbakan Ersin Tatar ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana ve KTKOD Başkanı Burçin Aliusta’ın startıyla bir kapı numaralı araç start alarak yarış başladı. İmal yılı en eskiden, en yeniye doğru start alan klasik araçlar pistte hünerlerini sergiledi.

Yarışta 12 genç hakem görev aldı, piste gelen Binden fazla izleyici de neticeleri merakla takip etti

“Genel Klasman” dışında sekiz farklı kategoride ilk üçe girmeyi başaran ekipler, yarış sonrası kupalarını aldı.

Yarışın güçlü arabalarının yer aldığı “Turing Kategorisi” büyük heyecanla izlendi. Birbirinden güçlü aracın nefes kestiği klasmanda yarışan pilotlar, izleyicilerden tam not aldı. İmal yılı 1990’a kadar olan klasik araçlar  Bu yıl Genel klasman kategorisinde yer alarak heyecan bir kat daha arttı.  Ayrıca yeni uygulamaya konulan  H Klasmanı da bu yarışta hayat buldu.

Zorlu Yarışı 1970 model Austin Mini aracıyla Coşkun Gürel kazanarak podyumda zirvede yer almayı başardı. İkincilik,  1983 model Austin Mini ile Akay Akbil olurken, üçüncülük 1990 model Mercedes Benz 190 /3.2  aracıyla Mustafa Beyaz’ın oldu.

“E Kategorisi”nde Turgut Bürüncük, “F Kategorisi”nde Hüseyin Gümüşok, “G Kategorisi”nde Erdoğan Aşık, “Kadınlar Kategorisi”nde Özlem Kıraç, “Turing Kategorisi”nde Kemal Topçu,  “H  Kategorisi”nde Ali Güran Tahsin, “VW Beetle Kategorisi”nde Halit Kılıç, “BMW E30 Kategorisi”nde ise Tanel Gerçel zirvede yer almayı başardı.Yarışın ödülleri dernek yönetim kurulu tarafından takdim edilirken , Geenel klasman ödüllerini dernek başkanı Burçin AAliusta i yarış direktörü İsmet Tufan ve Atlas Rüstemoğlu’nun babası Hasan Rüstemoğlu takdim etti.Oza Kahve Direktörü Umut Oza  da gecede dereceye giren tüm ekiplere Oza Kahve hediye seti takdim etti.19 kadın pilotun da yarışta boy göstermesi, takdir topladı.

Aliusta: ‘Renksiz günleri Renklendireceğiz dedik ve yaptık’.

 KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, yarış sonrası yaptığı açıklamada bu yıl hedeflerini çok yükselttiklerini belirterek klasik severlerin derneğin organize ettiği slalom yarışını merak ve heyecanla beklediğini bilerek çalıştıklarını söyledi.Salgın nedeiyle 3 ay kapalı kaldıklarıno ve bu dönemde camianın motivasyonunu yüksek tutmaya çalıştıklarını belirterek , renksiz günlerin geçeceğini ve yolları meydanları klasiklerimizle tekrar renklendirmeye devam edeceğimiz her zaman belirterek , bu faaliyetle de neleri başarabileceğimizi bir kez daha istatlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Dernek olarak büyük bir kesime hitap ettiklerini ve daha iyi hizmet etmek için uğraş verdiklerini ifade eden Aliusta, yarışın duyurusunu yaptıkları andan itibaren çok büyük ilgiyle karşılaştıklarını belirtti. Aliusta, “Ülkemizde böylesine büyük çapta başka bir organizasyon yok. ‘Yapılamaz’ denileni yaptık. Ciddi mesai ve emekle ülkemiz klasik severlerine her zaman ev sahipliği yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Aliusta, yarışına kayıt yaptıran 140 klasik aracın dışında faaliyet günü klasiğiyle alana girmek isteyen 30dan fazla klasik severi de geri çevirmediklerini belirten Aliusta , kimsenin şevkini ve tutkusu kırmamaya ,hatta daha fazla klasik otomobile özendirmeye çalıştıklarını söyleyerek , derneğin varoluş nedenleri arasında en tepede bu krterin olduğunu söyledi.Ciddi özveri ve emekle bu gibi ortamları yaratmaya , camiada bizlerden beklentilerin çok fazla  olduğuna dikkat çekerek doğru organizasyonlarla yapılan doğru işlerin, her zaman laik olduğu takdiri kazandığını vurguladı. Dernek organizasyonlarının artık markalaştığının altını çizen Aliusta, hedefledikleri ortamı yaratarak , hem izleyenlerin hem de yarışanların keyif almalarını sağladıklarını söyledi.

Yarışın Neticeleri için aşağıdaki linki tıklayın

Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Yarış 1.ayak Neticeleri 27 haziran 2020

Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Yarışı

ÖDÜL DAĞILIM LİSTESİ 2020

Genel Klasman

 1. Coşkun Gürel-Austin Mini 1970
 2. Akay Akbil- Austin Mini 1983
 3. Mustafa Beyaz-Mercedes Benz 1990

G – Klasmanı

1.Erdoğan Aşık

 1. Metin Tavukçuoğlu
 2. Hasan Gönenoğlu

F-Klasmanı

 1. Hüseyin Gümüşok
 2. Serkan Cenktaş
 3. 3.Halit Kılıç

E-Klasmanı

 1. Turgut Bürüncük
 2. Fehim Selçuklu
 3. Laika Damdelen

 

H-Klasmanı

 1. Ali Güran Tahsin
 2. Özge Boran
 3. Yaşar Usanmaz

BMW E30 Klasmanı

 1. Taner Gerçel
 2. Nahit Uçak
 3. Kazım Sakinoğlu

Bayanlar Klasmanı

 1. Özlem Kıraç
 2. Türkan Bayraktar
 3. Ayşe Bayraktar

Turing – Klasmanı

 1. Kemal Topçu
 2. Emre Erosal
 3. Onat Kutlar

VW Beetle Klasmanı

 1. Halit Kılıç
 2. Hasan Gönenoğlu
 3. Doğcan Kalkanel

 

Check Also

200 Klasik Aracımız ile Gazimağusa’yı Salladık.

Klasiklerden Gövde Gösterisi..Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneğinden 200 araçlık Sezon Açılışı…  KLASİKLERİMİZ MAĞUSA’YI SALLADI  Derneğimiz …