Beklenen oldu : ‘ Klasiklerde Seyrüsefer Kalkıyor , Gümrükler Sıfırlanıyor ‘

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, corona virüsü nedeniyle bir takım kararlar almaya devam ediyor. Derneğimizin bir süreden beridir başlatmış olduğu  girişimleri sonucu dün gece olağanüstü toplanan bakanlar kurulu klasik severler adına bazı iyi kararlar üretti. Bakanlar Kurulu ,Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve hayatı durma noktasına getiren Corona Virüs (covid-19) salgını nedeniyle , halkın moralinin düştüğünü ve bazı sosyal faaliyetlere imkan ve teşvik sağlamak adına bazı önlemler aldıklarını belirtti. Bugün itibariyle resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararlar , birçok klasik severi yakından ilgilendiren seyrüsefer ve gümrük konularıydı.

Alınan kararlar doğrultusunda 1 nisan  2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yasa Gücünde Kararnameye göre;

Fasıl 262 ,29/1989,34/2006,20/2010,46/2011,21/2013 ve 2020 Kararnamede 7.Düzenlenmemiş Kurallar 01/2020

  1. Maddesine göre ; 01 Nisan 2020 tarihinden itibaren imal yılından itibaren 25 (yirmibeş) yaşını doldurmuş tüm motorlu taşıtların , dernek üye kimlik kartı ve klasik araç tanıtım kartlarını ibraz etmeleri koşuluyla herhangi bir geriye ve ileriye ait seyrüsefer ücreti ödemeyecektir.Ayrıca bu tarihten itibaren klasik araç sınıfına giren tüm motorlu taşıtlar muayene ve eksoz emisyon testinden de muaf olacaktır.
  2. İlgili maddeye ilaveten 25 (yirmibeş) yaşını doldurmuş tüm motorlu taşıtların , dernek üye kimlik kartı ve klasik araç tanıtım kartlarını ibraz etmeleri koşuluyla yurtdışından ithallerinde herhangi bir vergi ve gümrük tutarı ödenmeyecektir. Sadece 5 tl damga pulu ile beyan doldurulacak ve ilgili gümrük birimine verilerek araçlarını teslim alabileceklerdir.
  3. Tabiki bunların hepsi bu karanlık ve kasvetli günlerde biraz tebessüm etmeniz için hazrlanan Nisan 1 şakası ……… :))

Bu renksiz Günler geçecek yine yolları renklendirmeye devam edeceğiz.

…NİSAN BİİİR …. :)))

Check Also

200 Klasik Aracımız ile Gazimağusa’yı Salladık.

Klasiklerden Gövde Gösterisi..Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneğinden 200 araçlık Sezon Açılışı…  KLASİKLERİMİZ MAĞUSA’YI SALLADI  Derneğimiz …