Kıbrıs Trenyolu Gezisi 21 Şubatta Yapılıyor.

Değerli klasikseverler ve üyelerimiz. 2016 yılının ilk Klasik Otomobil Faaliyeti , 21 Şubat Pazar günü ”KIBRIS TRENYOLU GEZİSİ” gerçekleştirilecektir. Kıbrıs’ta 1905 – 1951 yılları arasında kullanılan ”Trenyolu anısına” yapılacaktır. Gazimağusa’da başlayıp ,dört istasyonda durarak Lefka’nin Evrihu köyünde durmaktaydı. Kıbrıs Hükümeti Demiryolu Şirketi tarafaından çalıştırılan Tren, 1951 yılında son seferini yaparak faaliyetlerine son vermişti. Derneğimiz (KTKOD)ve Güney Kıbrıs Klasik Otomobil Kulübü (CCCTC) ile birlikte organize edilen iki ayaktan oluşan gezinin birinci ayağı , 21 Şubat Pazar günü Magosa’da 1.no’lu Lokomotifin bulunduğu yer olan Tapu dairesi önünden Güneyden gelecek klasik otomobillerle birlikte konvoy şeklinde başlayarak ,Lefkoşa Peyak ambarları karşısında bulunan Tren müdürüyetine ait istasyonda mola verilecek. Burada izaz ikramlar yapılıp Trenyolu ile ilgili konuşmalar yapılacak. Daha sonra yine ikinci ayak,  konvoy halinde Metehan sınır kapısından Güney Kıbrıs’a geçilecek (Önemli uyarı : Katılımcıların Klasik otomobillerinin geçiş için uygun olduklarından emin olmaları gerekmektedir). Büyükkaymaklı bölgesinden de geçerek , Trodos eteklerini takip edip , Lefke tarafına yakın , trenyolunun son durağı olan Evrihu köyüne varılacaktır.Burada öğle yemeği yenilip , Trenyolu için kurulmuş Müze ziyaret edilerek gezi sona erecektir. Şu anda görüşmelerimizin sürdüğü Birleşmiş Milletler gözetiminde bulunan ara bölgedeki ”Kıbrıs Havaalanı” ziyareti ise izin alındığı takdirde gezi programına dahil edilecektir. Bu tarihi ve keyifli gezinin Kayıtları başlamış olup  detaylı bilgi , 0533 8557799 no’lu telefondan öğrenebilir veya kayıt yaptırabilirsiniz.

—  KIBRIS TRENYOLU NEDİR

Kıbrıs‘ta 1905-1951 yılları arasında, Kıbrıs Hükümeti Demiryolu Şirketi (Cyprus Government Railway) adı altında faaliyet göstermiş demiryolu şirketidir. Lefke‘nin Evrihu köyü ile Mağusa şehri arasındaki hat boyunca çalışmıştır. Faal olduğu yıllar boyunca toplam 3,199,934 ton yük ve 7,348,643 yolcu taşımıştır.

Kıbrıs’ta tren ilk defa İngiliz İdaresi döneminde kullanıldı. Kıbrıs’ta kullanılan lokomotifi bir İngiliz şirketi olan “Hamslet” imal etti. İlk proje ve ön çalışma 1899 yılında başlatıldı. Tren ise ilk seferini 1904 yılında Yüzbaşı Pirchard R.E. yönetiminde Lefkoşa-Mağusa arasında yaptı.
Tren seferleri 1916 yılına kadar Lefkoşa-Mağusa arasında, sonra Güzelyurt ve 1932 yılından sonra da Lefke’ye kadar yapılıyordu. Tren, Lefkoşa-Mağusa arası 51 mil olan mesafeyi iki saatte gerçekleştirirken yol boyunca dört istasyonda durmaktaydı.
Bugün Lefkoşa’da Peyak ambarlarının bulunduğu yer tren istasyonu, karşısındaki kesme taştan kemerli bina da istasyon müdürünün ikametgahı idi. Mağusa’daki istasyon binası ise surların dışında bulunan şimdiki Kaza Tapu Dairesi olarak kullanılan (1974 öncesi Polis Karakolu) alanda idi.Bu bina tren istasyonunun bir bölümü idi. Büyük avlunun içerisinde de tamir atölyesi yer almakta idi.
Tren hizmete girdikten sonra ticaret ve turizm gibi ekonomik alanlarda da gelişmeler kaydedildi. Mağusa limanının önemli derecede ticaret ve yolcu trafıği bakımından gelişmiş olması ve daha kısa bir sürede adanın belli yerlerine ulaşımın sağlanması ile meydana gelen turist artışı, trenin sağladığı katkılar olarak gösterilebilmektedir. Özellikle tren hattının Lefke ve Trodos dağlarının yamaçlarına kadar uzatılması, Trodos’da turistik nitelikli otellerin yapılmasına neden oldu. Bu durum da doğal olarak turist sayısının artışını sağlayan etkenlerden biri olmuştur. 1940-1945 savaş yıllarında trenin sık sık kullanılması yıpranmasına neden oldu. Yıpranan trenin tamir edilmesi için 400 bin Kıbrıs Liralık bir bütçeye gereksinim vardı. Bu bütçenin ayrılmasını göze alamayan hükümet, aynı zamanda karayollarının da gelişmesiyle artan motorlu araç sayısı gerekçesi ile trenle yolcu ve yük taşımasına son verdi. Kıbrıs’ta ilk kez çalıştırılan tren şu anda Mağusa’daki Kaza ve Tapu Dairesi’nin avlusunda sergilenmektedir. Tren üzerinde (1) rakamı ve İngilizce yazılı şu ibare bulunmaktadır. Demiryolu seferleri durdurulduktan sonra İngiliz sömürge yönetimi hat üzerindeki tüm rayları ve lokomotifleri satışa çıkardı ve Meyer Newman & Co adlı bir şirkete 65.626 Pounda satıldı. Bu nedenle de hattın raylarından günümüze hiçbir parça kalmamıştır. Ancak, Güzelyurt, Lefkoşa ve Mağusa istasyon binaları KKTC sınırları dahilindedir. Hâlâ ayakta kalan bu binalar farklı alanlarda hizmete açıktır. Evrihu istasyonu ise, Güney Kıbrıs yönetiminin’nin kontrolündeki topraklarında olup o da yine başka amaçlarla hizmet vermektdir. Şirketin kullandığı 12 lokomotiften biri (1 no’lu lokomotif) Mağusa Tapu Kadastro Dairesi bahçesinde, biri de (2 no’lu lokomotif) Güzelyurt Festival Park’ında bulunmaktadır.

IMG_8854

Check Also

200 Klasik Aracımız ile Gazimağusa’yı Salladık.

Klasiklerden Gövde Gösterisi..Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneğinden 200 araçlık Sezon Açılışı…  KLASİKLERİMİZ MAĞUSA’YI SALLADI  Derneğimiz …

Bir cevap yazın