Bu haftaki konuğum KTKOD başkanı sayın Olgun BIÇAK.

Bu haftaki konuğum,hatta bu sayfadaki ”ilk” konuğum ,Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği simdiki dönem başkanı sayın Olgun BIÇAK. sayın BIÇAK ‘la samimi bir sohbetle sorularımıza cevaplar aradık.umarım beğenirsiniz…

** B.ALİUSTA : Sayın Bıçak.Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?

* O.BIÇAK  :  Tabiki sevgili Burçin.Öncelikle böyle bir fırsatı verdiğin için ve de senin ilk misafirin olduğum için cok mutluyum.tesekkür ederim.20 Temmuz 1970 yılında lefkoşada dünyaya geldim.4 kardeşin en küçüğüyüm.Laleli cami sokağında büyüdüm.İşletme mezunuyum.evliyim ve bir kızım var.kendi işim, ticaretle uğraşıyorum.

**B.ALİUSTA  :  Ne kadar zamandır otomobil camiasındasınız ?

* O.BIÇAK :  1979 yılında eniştem Salih ÇELİKER sayesinde motorsporlarını ile tanıştım.henüz daha 9 yaşındaydım.O zaman yapılan ralli ve kroslara giderdim.Orda küçük yaşlardan itibaren her mevkıde görevler aldım.İlk görevim 1986 yılında RAŞİD BEY rallisinde,ARUN önünde zaman kontrol hakemi olarak başladım.

** B.ALİUSTA  :  O zaman bulunduğunuz kurumun adı neydi ?

* O.BIÇAK  :  Kıbrıs Türk Otomobil Kurumu.Şu an Zeki TOPCU’nun başkanlık yaptığı kurum.Daha sonra bu kurum kapandıktan sonra şimdiki ralli organizasyonları yapan Kuzey Kıbrıs ve Turing Otomobil Kurumunun kurucu üyesiyim.

** B.ALİUSTA  :  Peki,bu kurumda hangi görevlerde bulundunuz ?

* O.BIÇAK  :  Bu kurum 1990 yılında kuruldu.KKTOK kurumunda 1990 yılında ralli komitesi başkanı ve Asbaşkanlık görevlerinde bulundum.

** B.ALİUSTA  :  İlk olarak ralli hakemi olarak görevler aldınız.O zamanki ralli komitesinde ilk başladığınız yıllarda Ustanız diyebileceğiniz kimler vardı?

* O.BIÇAK  :  Salih ÇELİKER , Mehmet Başkaya , Ahmet KİŞMİR.Daha birçok arkadaşım abilerim de vardı tabiki ama bu abilerimden cok sey öğrendim diyebilirim.onlardan öğrendiklerimle kendimi geliştirdim.Türkiyede TOSFED de kurslara gittim.Yurtdışı organizasyonları takip ettim.

** B.ALİUSTA  :  Sayın BIÇAK.Bu kadar tozlu yollarda yer aldınız.Bu kadar yıl rallilerin her bölümünde ”Hakem” olarak yer aldınız.Peki hiç etaplarda dümen salladınızmı? hiç start aldınızmı sayın başkan?

* O.BIÇAK  :  Maalesef sevgili Burçin , hiç yarışmadım.hiç fırsatım olmadı.ben daha fazla organizasyonlar yaparak yöneterek zevk aldım.

** B.ALİUSTA  :  İlk arabanız yani ilk göz agrı otomobiliniz neydi ?

* O.BIÇAK  :  Vauxhall VİVA. Kırmızı rengi vardı.18 yaşımda ehliyeti daha yeni almıştım.1972 modeldi.Plaksı BV 138.Bir süre arabamı aradım tekrar sahibi olmak için fakat sanırım maalesef hurdaya gitti.Allah rahmet eylesin ,babam Hüseyin BIÇAK arabamı maliyeden açık artırmayla alıp komple restorasyon yaptırıp bana vermişti.İlk yaptığım sey ise içine özenle müzik seti kurmak oldu.O zaman modaydı büyük hoparlörler ve ekolayserler.Alıp kurmuştum.Daha sonra onu galeriye verip Şahin almıştım.Petrol mavisi renginde.

** B.ALİUSTA  :  Hız rallilerinden sonra klasiklerle buluşmanız nasıl oldu ? Nasıl klasik otomobil camiasına geçtiniz ?

* O.BIÇAK  :  Eniştem Salih ÇELİKER’in kurucularından olduğu Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübünde o yıllarda ralliler organize ediyordum.Aynı dönemde ralli kurumundada organizasyonlar yapıyordum. Enistem Salih ÇELİKER’le klasik otomobil allileri yapmaya başladık.2000 li yıllarının başındaydı sanırım.

** B.ALİUSTA  :  Sanırım kulübün kurulu yılı 1992’ydi.ralliler o yıllardamı başladı ?

* O.BIÇAK  :  Evet o yılda kuruldu fakat ilk faaliyetler hep geziydi.Ralli kısmı 2000’lerde başladı.ben o yıllarda kurumda hız rallilerini organize ediyordum.2000’li yıllarda klasik ralliler başlayınca ordaki görevlerde bulundum.

** B.ALİUSTA  : 2000’lerin başından bugünlere … Neler değişti sayın başkan.aradan geçen 15 yıl .organizasyonlar arası çok fark varmı ?

* O.BIÇAK  :  Aradan dediğin gibi 15 yıl geçti.mutlaka faklar vardır tabiki. Biz kendimizi geliştirdik.Biz diyorum çünkü bu iş ekip işidir.Kendi ekibimi oluşturmak kolay olmadı.Yarış şekilleri değişti.O dönemde en önemlisi yarış fotoselleri kullanılmıyordu.elde zaman tutluyordu.Yolları yaparken araç göstergelerini kullanıyordul.Şimdi santim santim ölçerek yapıyoruz özel ekipmanlarla.Teknolojinin tüm olanaklarını kullanabiliyoruz.Yarış içerisindeki SHT (Sabit hız testi) lerde değişikler yapmaya başladık.Dünyada bu iş nasıl yapılır takip ederek en son model sayaçlar aldık.Fotoseller sensörler alıp derneğimize kazandırdık.saniyenin binde birinin neticesini alabiliyoruz.Bazı yarışlarda online neticeleri anında internetten yayınlayabiliyoruz.

** B.ALİUSTA  :  Katılımlar nasıl peki. şu an biliyoruzki klasik otomobillere ilgi cok fazla.O dönemde de bu kadar yoğun ilgi katılım varmızdı ?

* O.BIÇAK  :  Katılım son yıllarda ,özellikle birkaç yıldır cok fazla.Hey yıl yenilikler peşindeyiz.Her yıl daha kaliteli daha güzel nasıl hizmet ederiz calısıp uyguluyoruz.Doğru zamanda doğru yerlerde bulunuyoruz.Kaliteli sponsorlarla çalışıyoruz.Kaliteden ödün vermeden ilerlemeye çalışıyoruz.Özellikle klasik otomobil faaliyetleri , aileyle yapılan tek aktivite olduğundan dolayı,katılımcılarımız daha fazla ailelerdir.

** B.ALİUSTA  :  Şu an KTKOD başkanlık görevindesiniz.Daha evvel dernekte ne gibi görevlerde bulundunuz ?

* O.BIÇAK  :  KTKOD 2005 mayıs ayında yine eniştem Salih ÇELİKER önderliğinde kuruldu.Bende kurucu üyesiyim.Kurulduğu yıldan itibaren hep yönetim kurulunda görev aldım.rallileri gezileri organize ettim.halen daha başkanlık ve yarışlar organize etmekteyim.Derneğimiz bu yıl 10.yılını kutlamakta.Özellikle bu yıl bizim altın yılımız olacağına inanıyorum.Sayın Cenk SARPER döneminde ise Asbaşkanlık görevindede bulundum.2014 yılından beridir başkanlık yapıyorum.Derneğimizde başkanlık devir teslim gibidir.Sırası gelen başkan olarak devam eder fakat herkes eşit çalışır.

** B.ALİUSTA  :  Ne gibi faaliyetleri var derneğin ? kurulum amacı nelerdir ? sadece rallilermi yapmaktır ?

* O.BIÇAK  : hayır derneğin kuruluş amacı klasık otomobıl sevgisini yaymak ,sevdirmek ve klasik arabaları yollarda yurur hale getırmek. Bunun yanında bu sevgıyıde bızden sonrakı nesılede aşılamak.Derneğimiz klasik otomobil sergileri düzenlemek,slalom yarışları ve klasik otomobil rallileri yanında hazine avcılığı,toplu geziler,sosyal sorumluluk projelerine katkılar koymak heryıl bu faaliyetleri yapmaktır. yılın belirli zamanlarında bu faaliyetler yapılmaktadır çünkü cok sıcaklarda ve aşırı yağmurlu zamanlarda bu arabalarla faaliyet yapmak cok zor olduğundan,yaklaşık yılın 7 ayına faaliyetlerimizi sığdğrmak zorundayız.bunun yanında 25 yaşını doldurmuş kasik arabaların ülkemize önithal izinlerini de vermektedir.

** B.ALİUSTA :  Ne kadar üyeniz var. faaliyetlerinize katılım için üyelik sartı varmı ?

* O.BIÇAK  :  Hergün üye sayımız artmaktadır.Şu an itibariyle 700’e yakın aktif üyemiz bulunmaktadır.Bu üyelikler şahıs üyelikleri olup araç sayımız 1500 üzeridir.faaliyetlerimize katılım için üyelik şartı yoktur fakat ciddi avantajlar söz konusu olduğundan dolayı üye olmadan katılım pek olmuyor.özellike heryıl yapılan geleneksel Selimiye Meydanı Klasik otomobil sergimize katılım üyelik dışı kişilerden oluşmaktadır.

** B.ALİUSTA  :  Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği her yıl büyüyerek ilerledi.Peki derneğin bundan sonraki amaçları projeleri varmı ? Bir yatırım sözkonusumu ? Bir başkan olarak hedefiniz nedir ?

* O.BIÇAK  :  Derneğimiz uzun zamandır bir klasik otomobil müzesi gayreti içerisindedir.Ülkemizin yarayan kanalarında ve turizm ülkesi olmamıza rağmen tek bir tane bile otomobil ve araç müzesine sahip değildir.Özellikle kurucu başkanımız Salih ÇELİKER bu hedefte büyük mücadele vermektedir.Bizlerde yönetim kurulu olarak var gücümüzle bu konuya eğilmiş vaziyetteyiz.gerekli yerlerden birçok sözler aldık fakat artık sona yaklaştık.Müze konusu bizler için birincil hedeftir.

** B.ALİUSTA  : Onlarca faaliyet yaptınız.Hiç unutamadığınız bir anınız varmı ? 

* O.BIÇAK  :  Tabiki var hemde birçok anım var.şimdi hepsini anlatsam sayfalar yetmez.güzel olanı paylaşmam gerekirse,sanırım 3 yıl evvel yapılan yılın ilk faaliyeti olan Tekerlekler Cirilensin gezi faliyeti,beklentilerin üstünde katılımla yapmıştık.yaklaşık 90 otomobille yaptığımız bu gezide ,daha evvel anlaştığımız restoran maalesef full doldurmuştuk.birçok üyemiz mağdur olmuştu.buna çok üzülmüştüm.fakat katılım sayısından dolayı bir nebze sevinmiştim.

** B.ALİUSTA  :  Yeni sezon başlamak üzere . Faaliyet takviminiz belirlendimi. 2015 yılında üyeleri neler bekliyor ?

* O.BIÇAK  :  Faaliyet takvimimiz hazırlıkları bitiyor.Çok yakın zamanda programı açıklayacağız.Tam tarihler kesin olmamakla birlikte yapacaklarımız belirgindir.2015 yılında 2 gezi,1 hazine avcılığı,1 slalom,5 ralli,2 sergi,ve derneğimizin 10.kuruluş yılı olduğundan dolayı küçük-büyük birçok da süprizler projeler hazırlamaktayız.ayrıca yine en büyük hedeflerimizden birtanesi ise,Türkiye klasik otomobil kulübünün bir rallisini takip etmek ve katılmak olacaktır.Bursadaki ralli halen daha hafızalarımızda.Ayrıca bazı sosyal sorumluluk projelerindede bulunacağız.her yıl yapılan Kanser Araştırma Vakfının orkide yürüyüşüne de destek vereceğiz.

** B.ALİUSTA  :  Geçen yıl büyük özveriyle çalışarak türkiyedeki bir şamiyonayı takip edip katıldınız.daha doğrusu katıldık.katılım da yüksek orandaydı.Bu ilkkezmi düzenlenmişti ?

* O.BIÇAK  :  Hayır.derneğimiz daha evvel 2009 yılında kapadokyadaki ralliye de araçlarımızla katılmıştı.2012 yılındaki Mersindeki Cumhuriyet rallisine de katılmıştık.Dernek üyelerimizden Alpay YİĞİT-Gülçin YİĞİT ve Arcan  YİĞİT ailesi de kendi  imkanlarıyla uzun zamandır türkiyede yarışmaktadırlar.Bursa rallisine 8 araç ve 21 kişiyle uzun ve yorucu yolculuklar sonucu zor ve kötü hava ve yol şartlarında katılıp yarışıp tüm klasiklarimiz de finişh görmüşlerdir.bazı arakadaslarımız da dereceler alarak ülkemize dönmüşlerdir.

** B.ALİUSTA  :  Son olarak sayın başkan,üyelerinize ne söylemek istersiniz ? klasik otmobili olan olmayan veya almak isteyenlere neler tavsiye edersiniz ?

* O.BIÇAK  : Öncelikle atalarından kalan babalarından kalan yadigar arabalarına sahip çıksınlar.Mutlaka kullansınlar faaliyetlerimize katılarak bu arabaları onore etsinler.Eski günlerini çocukluklarını yaşasınlar anılarını tazelesinler.Yeni bir klasik otomobil alacak olanlar ise arzu ederlerse yurtdışından klasik araba getirebilirler.Herkese bol klasikli günler dilerim.

** B.ALİUSTA  :  Bende çok teşekkür ederim başaknım.samimi cevaplarınız için.Bir de kısa SORU-CEVAP  bölümüm var..hadi bakalım….

** B.ALİUSTA  :  MÜZİK……

* O.BIÇAK  :  DİNLEMEK…

**B.ALİUSTA  :  KİTAP…

* O.BIÇAK  :  DERS VERMEK…

** B.ALİUSTA  :  KLASİK…

* O.BIÇAK  :  YAŞAM TARZI…

** B.ALİUSTA  :  FUTBOL…

* O.BIÇAK  :  KEYİF…

** B.ALİUSTA  :  SEVDİĞİNİZ HUYUNUZ…

* O.BIÇAK  :  DUYGUSAL OLMAM…

** B.ALİUSTA  :  SEVMEDİĞİNİZ HUYUNUZ…

* O.BIÇAK  :  ERKEN SİNİRLENMEK…

** B.ALİUSTA  :  HOBİ…

* O.BIÇAK  :  OTOMOBİL…

** B.ALİUSTA  :  FOBİ…

* O.BIÇAK  :  YÜKSEKLİK…

** B.ALİUSTA  :  ELİNİZDE OLSAYDI NE İŞ  YAPARDINIZ…

* O.BIÇAK  :  ELEKTRONİK…

** B.ALİUSTA  :  HAYALİNİZDEKİ KLASİK OTOMOBİL…

* O.BIÇAK  :  MERCEDES PAGODA…

** B.ALİUSTA  :  KIBRIS…

* O.BIÇAK  :  YUVAM…

** B.ALİUSTA  :  MANGAL…

* O.BIÇAK  :  OKSİJENİM…

** B.ALİUSTA  :  TUTTUĞUNUZ TAKIM…

* O.BIÇAK  :  FENERBAHCE…

** B.ALİUSTA  :  SHT…

* O.BIÇAK  :  TUZAK…

** B.ALİUSTA  :  KTKOD…

* O.BIÇAK  :  İKİNCİ EVİM…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın